Aktualności

Aktualności


 • Kolejną lekturą , z którą zmierzyli się uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego, była książka Charlotte Habersack „ Proszę nie otwierać. Gryzie!” Wciągająca opowieść z dużą dawką humoru dla wszystkich dzieci, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę! Wszystko zaczyna się od tajemniczej paczki, którą dostał Nemo, a na której widniało ostrzeżenie: PROSZĘ NIE OTWIERAĆ! Więc Nemo zaraz otworzył i ...Co się stanie? Otóż może stać się bardzo dużo, ale o tym przeczytacie sami. Zapraszamy do biblioteki.

  14.02.2022 11:59 | więcej »

 • „ Ignaś”. Opowieści patriotyczne- Wioletta Piasecka

  Książka opisuje losy małego Ignasia Paderewskiego, który  żyje w okupowanej Polsce. Chłopiec, pomimo trudności, biedy, utraty rodziców i zawiłości losu, ma marzenia. Chce zrobić coś wielkiego dla swojego kraju i chce zostać sławnym i szanowanym pianistą. „ Nigdy się nie poddawaj. Walcz o siebie synku i walcz o Polskę...” Słowa, które kiedyś usłyszał od taty dodawały mu otuchy, gdy trafia pod opiekę ciotki i zaczyna uczyć się gry na pianinie. „ Ignaś” to przede wszystkim książka o odwadze, ciężkiej pracy i trudnych wyborach. Autorka Wioletta Piasecka przekonuje młodego czytelnika, że warto poznawać dzieje własnego narodu, a lekcja historii wcale nie musi być nudna. Dodatkowym walorem są piękne, kolorowe ilustracje i duże litery, które ułatwiają czytanie najmłodszym. Polecamy i zachęcamy do czytania.

  U.Zwarra, H.Młyńska

  16.01.2022 13:53 | więcej »

 • „To ja, Twój wstyd. Nie wstydź się mnie. Ja też na coś się przydaję”. Przekonali się już o tym nasi maratończycy czytając kolejną obowiązkową lekturę. „Wstyd i latający śpiwór” Wojciecha Kołyszko, bo o niej mowa, opowiada o pożytkach jakie wynikają ze zdrowego wstydu, ale również o tym, jak zgubne jest to uczucie, kiedy wstydzimy się nadmiernie. Treść książki pomyślana jest tak, aby dzieci uczyły się rozpoznawania, akceptowania i właściwego okazywania uczuć. Ciekawostką jest natomiast to, że zawiera „ instrukcję obsługi wstydu” czyli praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem. Książka choć skierowana jest głównie do dzieci, ale i dorośli mogą skorzystać na jej przeczytaniu. Zwłaszcza część ćwiczeniowa może przydać się rodzicom, kiedy będą musieli wytłumaczyć swoim dzieciom, co dzieje się z ich uczuciami.

                                                                                                     

  12.12.2021 17:41 | więcej »
 • Ogólnopolski Wielki Maraton Czytelniczy


  Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

  W naszej szkole, w krainę niesamowitych przygód z bohaterami książek, wystartowało siedemnaścioro uczniów z klasy II c i III c. Pierwsza lektura już przeczytana. Pierwszy test napisany. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z treści książki Tiny Oziewicz „ Co robią uczucia?”.

  Książka niezwykła w swej prostocie. Minimalna ilość tekstu, krótkie zdania, ale jakże wymowne, pobudzające wyobraźnię. Do tego nieskomplikowane, stonowane w kolorach, a jednocześnie głębokie i pełne emocji ilustracje. Lektura oswaja dzieci z różnorodnością ludzkich uczuć, które towarzyszą nam na co dzień. To z niej dowiadujemy się co robi ciekawość, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, smutek, złość, strach, które z uczuć piecze ciasto, a które wchodzi na szklaną górę. 

  01.11.2021 18:19 | więcej »

 • Drodzy Maratończycy!

  W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizator Wielkiego Maratonu Czytelniczego,  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, podjęła decyzję o zakończeniu tegorocznej edycji konkursu po szóstym etapie. Wyniki przesłałyśmy do Ogólnopolskiego Koordynatora.  W dn. 12 maja Komisja Konkursowa opublikuje ostateczne wyniki i umieści je na stronie organizatora. Dyplomy dla uczniów nagrodzonych ( czyli laureatów , finalistów i wyróżnionych) zostaną wysłane  drogą pocztową na adres szkoły, a dyplomy dla wszystkich uczestników- drogą mailową do koordynatorów szkolnych. My, pięknie Wam dziękujemy za udział i życzymy dużo zdrowia.  Zostań w domu- czytaj książki!

  Wyniki

  02.04.2020 09:39 | więcej »

 • „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” to kolejna książka z listy maratończyków. To historia zajączka o imieniu Filip, który wśród swojego rodzeństwa urodził się najmniejszy, najsłabszy i nieporadny. Z tego też powodu przez nich nie był akceptowany, a nawet stał się obiektem kpin. Na szczęście miał kochających rodziców, którzy z miłością, cierpliwością i  mądrością wspierali go i motywowali do działania. „ Musisz w siebie uwierzyć. Żeby w siebie uwierzyć powinieneś zacząć ćwiczyć. (…) Sukcesy nie przychodzą w życiu same. Trzeba popracować, żeby osiągnąć sukces”. Bajka Elżbiety Zubrzyckiej to pouczająca opowieść o przezwyciężaniu strachu i własnych słabości, o odwadze, przyjaźni i bezinteresownej pomocy oraz o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych i ich wiara w nas. Historia o małym zwierzątku uczy, że wyznacznikiem sukcesu nie jest tylko talent i szczęście, ale przede wszystkim ciężka praca i wiara w to do czego dążymy. Książka E. Zubrzyckiej „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” zwraca również uwagę swoją piękną szatą graficzną - twarda oprawa, miły w dotyku papier kredowy i piękne ilustracje połączone z prawdziwymi zdjęciami fotograficznymi. To ważna pozycja w literaturze dla dzieci, którą bardzo polecamy.

  02.04.2020 09:09 | więcej »
 • 17 lutego 2020r.uczniowie klas pierwszych byli uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej okazji dzieci z klasy IIa przygotowały inscenizację pt. Zaczarowany bajek świat. Postacie z bajek zachęcały do czytania książek i czasopism, przekazały prośby i rady książek. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści przyrzekali, że będą czytać oraz dbać o książki. Na zakończenie pożyczyli wybrane przez siebie lektury.

  Agata Wiśniewska

  27.02.2020 10:16 | więcej »

 • W dn. 11-13 lutego 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jest to pierwszy etat Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Z Książką na ty”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów. Na konkursowe zmagania przyjechało aż 116 uczniów z 20 szkół powiatu gdańskiego. Jury oceniało poprawność czytania, jego płynność, interpunkcję, dykcję oraz tempo. Naszą szkołę godnie reprezentowały 2 uczennice :  Klara Wawryk z kl. II a i Malwina Szymańska    z kl. IV a. Drugi etap konkursu odbędzie się w Trąbkach Wielkich w  dn. 24-25.03.2020 r.

  U. Zwarra, H.Młyńska

  27.02.2020 10:14 | więcej »

 •  

  Pies na medal – to nowa seria Wydawnictwa Zielona Sowa skierowana do młodszych dzieci, opowiadająca o psach. Książki z tej serii nie tylko bawią, ale również uczą i doskonalą umiejętność samodzielnego czytania. Jedną z nich jest książka autorstwa Barbary Gawryluk „Czart- pies lawinowy”. Jest to piękna opowieść o mądrym czworonogu. Nasz bohater mieszka w polskich górach, jest owczarkiem niemieckim, ma pięć lat i jest psem lawinowym. Poznajemy go podczas akcji ratunkowej. Wykorzystując swój doskonały węch, niezwykłą inteligencję, siłę i odwagę pomaga odnaleźć porwanego przez lawinę nastolatka. Czart to jeden z najzdolniejszych ratowników górskich, a przy tym jest bardzo sympatyczny i przyjacielski. Tą niezwykłą opowieść uzupełniają w książce liczne przypisy , w których autorka wyjaśnia młodym czytelnikom trudne słowa np. lawinisko, tobogan, detektor lawinowy, tłumaczy również co to znaczy podciąć śnieg oraz podaje numer telefonu ratunkowego w górach. Zdaniem naszych maratończyków jest to książka, którą warto przeczytać.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  13.02.2020 18:50 | więcej »
 • „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” to zbiór opowiadań, i nie tylko, przedstawiających codzienne życie pewnej rodziny ( mamy, taty, Grzesia i Kasi). Na stronach książki, którą napisał Paweł Beręsewicz, czytamy o przygodach tejże rodziny między innymi  na grzybobraniu, czy też na pieszej wycieczce w górach. Rodzina Ciumków mierzy się także z takimi problemami jak, pierwsza spowiedź Grzesia i występ Kasi w roli nietypowej baletnicy. Opowiadania są radosne i dowcipne. Ale wśród nich, jak wskazuje tytuł, jest jedna smutna. Historia pt.” Burek” może przytrafić się każdemu z nas. Do poznania tej książki zachęcają nie tylko nasi maratończycy, ale również ciekawe ilustracje i większa czcionka, która ułatwia czytanie.

  U.Zwarra, H. Młyńska

  02.02.2020 07:37 | więcej »
 • Czy wróżka zębuszka istnieje? autorstwa Marty H. Milewskiej– to trzecia lektura , z którą musieli się zmierzyć nasi dzielni maratończycy. Świetna książka z nowoczesnymi ilustracjami, zachęca do refleksji i własnych prób przeprowadzania wywiadów. Wszystko zaczęło się od wrodzonej ciekawości  Leona - ucznia drugiej klasy szkoły podstawowej. Nasz bohater postanowił dowiedzieć się prawdy o wróżce zębuszce. W tym celu przygotowuje trzy pytania i przeprowadza wywiad z kilkoma rodzicami swoich kolegów i koleżanek. Podsumowanie  badań przedstawił na końcu książki w formie ośmiu punktów. Czego dowiedział się o wróżce zębuszce i o jeszcze innych paru rzeczach, musicie przeczytać sami. Życzymy miłej lektury.
  U. Zwarra, H. Młyńska
  18.12.2019 19:39 | więcej »
 • Uczennice z klasy III c ( M. Bork, Ł. Chmielewska, A. Góra i M. Jakubowska) biorące udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym, uczestniczyły w spotkaniu z p. Wiolettą Piasecką – autorką książki „ Faustynka”. Spotkanie odbyło się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Pani Piasecka napisała ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, biografię H. Ch. Andersena , Faustyny Morzyckiej oraz Jana Ignacego Paderewskiego. Tą właśnie książkę pisarka niezwykle barwnie, w interesujący dla dzieci sposób, zaprezentowała na spotkaniu. Opowiedziała historię niezwykłego chłopca ( Ignacego Jana Paderewskiego), który miał dwa marzenia: zostać wielkim człowiekiem i zrobić coś dobrego dla Polski.

  Mali czytelnicy nie tylko słuchali opowieści, ale również aktywnie uczestniczyli w spotkaniu:  między innymi losowali „ zaczarowane” wróżby przygotowane przez p. Wiolettę oraz wspólnie z pisarką bawili się w improwizacje teatralne. Był także czas na  pytania, na które sympatyczna pisarka odpowiadała niezwykle wyczerpująco. Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić książki oraz dostać dedykację i autograf pisarki. Specjalną dedykację otrzymali również czytelnicy naszej szkolnej biblioteki.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  25.11.2019 10:17 | więcej »
 • „ Ta historia zdarzyła się ponad sto lat temu. Polski od dawna nie było na mapie świata, ale w sercach wielu Polaków wciąż żyła nadzieja na odzyskanie niepodległości. A na dalekiej Syberii pewna mała dziewczynka czekała na czarodzieja”. Tak rozpoczyna się druga obowiązkowa lektura dla Maratończyków. Książka Wioletty Piaseckiej, z cyklu Opowieści patriotyczne „Faustynka” przybliża młodym czytelnikom postać Faustyny Morzyckiej – polskiej patriotki, która całe swoje życie poświęciła dzieciom ucząc je pisać i czytać po polsku, kiedy było to surowo zabronione.

  Książka poza faktami i wiedzą historyczną ukazaną w przystępnej dla dzieci formie, opowiada po prostu historię dziewczynki, która walczy z przeciwnościami losu, aby spełniać swoje marzenia. To opowieść nie tylko o wielkiej pasji, sile, odwadze i nadziei, ale również o trudnych relacjach rodzinnych.
  H. Mlyńska, U. Zwarra

  21.11.2019 20:27 | więcej »

 • Jesień na dobre zagościła już w naszym kalendarzu. Przypominają o tym żółto - brązowe liście drzew i czerwieniejące się korale jarzębiny. Dzieci z przedszkola w Kolbudach szukały jesieni w książkach w zbiorach naszej biblioteki. Znalazły ją w wierszach Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Gellnerowej, Wandy Chotomskiej , w zagadkach, atlasach grzybów oraz w Leśnej Górce, gdzie toczy się akcja książki „ Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce” autorstwa Tomasza Szweda. Przedszkolaki wysłuchały ciepłych historii o małych zwierzątkach, dowiedziały się jak wyglądają ich przygotowania do zimy, ale również oswoiły się z tematem lekarzy, szpitala i zabiegami medycznymi. Książkę czytała dzieciom p. Basia.

  29.10.2019 21:10 | więcej »
 •                            
  22.10.2019 21:04 | więcej »
 • Po raz drugi nasi chętni uczniowie z kl. II a, II b, III b, III c przystąpili do Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W tym roku konkurs pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał rangę międzynarodową ( udział zgłosiła szkoła z Wielkiej Brytanii). Przypominamy, że zgodnie z regulaminem , co miesiąc każdy uczestnik musi przeczytać jedną książkę i napisać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej lektury. W bibliotece odbył już się pierwszy z siedmiu testów, a dotyczył książki Justyny Bednarek „ Nowe przygody skarpetek( jeszcze bardziej niesamowite)”. Jest to trzynaście opowieści mądrych i zabawnych o przygodach skarpetek, które opuszczają dom małej Basi i wyruszają w różnych kierunkach i w różnym celu. Każda z nich : malinowa, niebieska, bordowa , czy jeszcze jakaś inna, dzięki odwadze i ciekawości świata realizuje swoje plany i pasje. To książka o odkrywaniu talentów i spełnianiu marzeń. Udało się skarpetkom to i uda się dzieciom. „ Skarpetkowe przygody” spodobają się z pewnością naszym małym czytelnikom. Polecamy!
  U. Zwarra, H. Młyńska

  29.10.2019 21:11 | więcej »
 •  
  Chcesz poznać bohaterów i ich ciekawe przygody? Zapraszamy do udziału w XI edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego- konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Twoim zadaniem jest przeczytanie, co miesiąc, wyznaczonej lektury. Na początku następnego miesiąca odbędzie się test z przeczytanej książki.
  Zapisy przyjmujemy do 13 września w bibliotece.

  Regulamin

  Zgoda
  16.09.2019 07:19 | więcej »
 • było sobie królestwo, które słynęło z tego, że właściwie nic się w nim nie działo. Wszystko było uporządkowane i zaplanowane ...”

  Tak rozpoczyna się książka Doroty Suwalskiej „ Iwo z Nudolandii”. Autorka już na samym początku  wprowadza nas w baśniowy klimat. Jest księżniczka Mirabella, choć nietypowa bo „ bije się z chłopakami i lubi oglądać filmy o superbohaterach”, jest smok – skrzydlata bestia i jest niepozorny, nieśmiały i zakochany po uszy w księżniczce tytułowy bohater.

  Na tym kończy się tradycyjna baśń, a akcja wkracza w XXI wiek. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, Internetu, telewizji satelitarnej, przesyłają do siebie esemesy.  To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Jest to zatem współczesna baśń o odwadze i miłości. Pokazuje młodemu czytelnikowi to co ma prawdziwe znaczenie w życiu, a nie to co modne. Potwierdza, że strach ma jedynie wielkie oczy, nie jest niczym złym . Jest wręcz potrzebny. To uczucie naturalne i nie czyni z nas tchórzów, nie jest  również powodem do wstydu. Historię o ogrodniku i księżniczce znają już maratończycy, a pozostałych uczniów zachęcamy do lektury.

  29.10.2019 21:11 | więcej »

 • Seria książek dla tych którzy rozpoczynają naukę i tych którzy już chodzą do szkoły. W niej ukazała się kolejna książka do przeczytania w Maratonie Czytelniczym „Dziura w gazecie” autorstwa Anity Głowińskiej to prawdziwa perełka wśród współczesnych książek dla dzieci. Idealnie oddaje rzeczywistość szkolną, dynamiczną, pełną śmiechu, kłótni i zawirowań.          Główny bohater – czwartoklasista, chłopiec z głową nie od parady, ale ze słomianym zapałem, co gwarantuje, że może wpaść w niezłe tarapaty. Jego kumple- urwisy, których pomysły przyprawiają o zawrót głowy. Dużo psot, figli i zwariowanych przygód , ale znajdziemy tu także ważne tematy : wątek tolerancji religijnej ( jedna z dziewczynka nie chodzi na lekcje religii); budowanie relacji z rówieśnikami ( kłótnia z kolegą) ; przeżywanie pierwszej miłości ; potrzeba wsparcia dorosłych i zaimponowanie kolegom. Wszystko to osadzone jest w polskich realiach , jasne żarty językowe, duże, kolorowe z poczuciem humoru ilustracje. Książka jest dla młodego czytelnika drogowskazem do zrozumienia siebie i świata. 

  Zachęcamy również do przeczytania innych książek z tej serii:

  „ Szkoła dla początkujących” - E. Pałasz, „ Zając zostaje!” - M. Kapelusz, „ Zawiła historia niesfornego Kacperka” - K. Michalec oraz „ Do czego służy kotlet” A. Głowińska.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  03.03.2019 12:37 | więcej »

 • W dniach 5 i 6 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika biblioteki”. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Przedstawienie wprowadzające w świat książek przygotowała kl. III a i kl. II a pod opieką pań:  I. Ksantopulos,  I. Sobolewska i  A. Chmielewskiej. Podczas wspólnej zabawy pierwszaki rozpoznawały tytuły i bohaterów książek, rozwiązywały zagadki i odpowiadały na zadawane im pytania. Składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązały się sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę ze zbiorów biblioteki. Jako pamiątkę nasi nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.

              ŻYCZYMY CIEKAWEJ LEKTURY.

  08.02.2019 08:42 | więcej »
 • Test z lektury nr 5 odbędzie sie we czwartek, 7 lutego na 3 lekcji. Zapraszamy.
  31.01.2019 20:18 | więcej »
 •            
  31.01.2019 20:04 | więcej »
 • Tak mogą powiedzieć uczestnicy Maratonu Czytelniczego po przeczytaniu książki nieżyjącej już norweskiej pisarki Anne- Cath Vertly „ 8 + 2 i pierwsze święta”.

  Jest to kolejna część przygód wesołej, sympatycznej rodzinki po przeprowadzce do domku w lesie. Książka pełna ciepła, uczy optymizmu i dziecięcej radości, poprawia nastrój, pokazuje niesamowitą moc rodzinnych więzi. Znajdziemy tu między innymi receptę na dobrą zabawę – mając tylko pod opieką zwykłe ziemniaki, na to jak skutecznie wyleczyć się z lęku przed ciemnością, jak walczyć o swoje potrzeby i marzenia. Cudowna jest tu natura i rytm życia z nią związany. Ale też są tajemnicze zniknięcia ( najmłodszego dziecka i babcinych kur).

  Zachęcany również do czytania innych części tej serii. W zbiorach naszej biblioteki mamy:

  „ 8 + 2 i ciężarówka”, „ 8 + 2 i Anton z Ameryki”, „ 8 + 2 i domek w lesie”, „ Sekret taty i ciężarówka”.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  15.01.2019 16:47 | więcej »